Odsalanie wód oceanicznych dla potrzeb miliardów ludzi

W wielu zakamarkach świata mamy problemy z niedoborem wody słodkiej. Jest ona zdatna do picia i dlatego kwestia jej zagwarantowania jest tak istotna. Nic więc dziwnego, iż specjaliści wyszukują opcjonalnych źródeł pozyskiwania wody niezbędnej człowiekowi do normalnego życia.

W strefach naszego globu jak Karaiby czy też Bliski Wschód od długiego czasu słona woda gromadzona z oceanów jest odsalana i w taki sposób przystosowywana do spożycia. Instalacje odsalające działają z dużym powodzeniem też w USA.

Rzesza ekologów mocno protestuje przeciw takowej formie pozyskiwania wody pitnej, mimo to generowanie wody słodkiej w taki a nie inny sposób jest niemal przymusem. Bez tej technologii szereg krajów nie zagwarantowałoby swoim mieszkańcom warunków do życia. Instalacje odsalające wraz z rozwojem know-how stają się znacznie bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego. Prócz tego także ich zużycie energii staje się dużo mniej zauważalna. Ogólne koszty pozyskania wody pitnej stają się więc w konsekwencji mniejsze.

Pozyskiwanie wody zdatnej do picia z wody słonej to konieczność przeprowadzenia wieloetapowej filtracji rzutowej. W trakcie tego procesu woda jest ogrzewana poprzez przepływanie ciąg kolumn destylacyjnych. Do podgrzewania wody pitnej służy proces, który definiowany jest odwrotną osmozą. Woda słona jest tu wpompowywana w rurę ze specjalną błoną. Tutaj solanka o zwiększonym zagęszczeniu jest odprowadzana na zewnątrz. Destylacja rzutowa i odwrotna osmowa to dwie najważniejsze technologie pozyskiwania wody słodkiej z oceanicznej. Takimi technikami przerabia się 88% wody. Woda słona aby nadawała się do spożycia, nie może zawierać w sobie więcej aniżeli 0,5g/l soli. W innym przypadku smak wody będzie dość nieprzyjemny. Zaś, jeżeli gęstość soli jest zbyt mała, smak wody odbierany jest za nijaki lub nawet mdły.

Takie dane zostały prawomocnie przyjęte za poprawne przez Światową Organizację Zdrowia. Dzisiaj na świecie niemal każdego dnia odsoleniu zostaje poddanych 29 mld litrów wody. Najwięcej, bo 21 mld jest odsalanych w zakładach mieszczących się na Bliskim Wschodzie.

Reklamy

Posted on 11 września 2015, in Bez kategorii. Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: